Dach zboru już wymieniany

28.09.2018

Kripplein Christi po wielu latach doczekała się wymiany pokrycia dachowego. Prace remontowe właśnie się rozpoczęły. Oprócz naprawy elementów więźby dachowej, wymiany dachówek wykonana zostanie również nowa instalacja odgromowa. Inwestycję wykonuje Zakład Budownictwa Ogólnego Henryka i Jacka Kowalczykowskich ze Wschowy. Prace zostaną ukończone w listopadzie br. a koszt remontu przekracza 370 tysięcy złotych.

- Przed trzema laty, za pozyskane 100 tysięcy złotych, wzmocniliśmy konstrukcję więźby dachowej montując system stalowych wsporników. Był to niezbędny zabieg, gdyż ściany budynku zaczynały odchodzić od pionu. W tym roku pozyskaliśmy już 180 tysięcy rządowej dotacji oraz 20 tysięcy od Lubuskiego Konserwatora Zabytków. Finalizujemy kolejną umowę dofinansowującą remont tego wyjątkowego obiektu. Mamy nadzieję na pozyskanie jeszcze w tym roku kolejnych 120 tysięcy. W taki sposób przeprowadzimy bardzo ważny ale i drogi remont. Zabezpieczymy świątynię przez dalszymi zniszczeniami. Zabytkowa część Wschowy na tym bardzo zyska – podkreśla Miłosz Czopek.

Kościół poewangelicki to zabytek o wyjątkowej wartości historycznej, artystycznej i naukowej. Jest on bowiem  najstarszym kościołem luterańskim w Wielkopolsce. Dzisiejszy stan budynku nie pozwala na udostępnianie obiektu osobom zwiedzającym. Jednak podjęte w tej kadencji działania dają nadzieję, że w przyszłości obiekt zostanie otwarty dla mieszkańców oraz turystów odwiedzających nasze miasto.

Prace konserwatorskie w roku 2018 dotowane ze środków budżetu państwa w dyspozycji Wojewody Lubuskiego przez Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Publikacja: s.ps